10 kwiecień 2024

Lekarze przeprowadzili przełomową operację usunięcia guza przerzutowego

zdjęcie: Lekarze przeprowadzili przełomową operację usunięcia guza przerzutowego / pexels/6291071
pexels/6291071
Sukcesem zakończyła się skomplikowana operacja usunięcia guza przerzutowego do kości ramiennej u 61-letniej pacjentki cierpiącej wcześniej z powodu raka piersi. Przełomowa operacja została przeprowadzona w środę w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.
REKLAMA

Operacja przeprowadzona została przez zespół medyczny gliwickiej ortopedii pod kierunkiem doktora Andrzeja Baryluka i profesora Daniela Kotrycha z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

"Wyjątkowość tej konkretnej operacji polegała na tym, że pacjentce z przerzutem nowotworowym raka piersi do kości ramiennej, który dokonał samoistnego złamania wieloodłamowego, skomplikowanego, został guz wycięty w całości razem z fragmentem złamanej kości - bez odpreparowywania, otwierania szczeliny złamania patologicznego. To oznacza, że dla chorej rokowanie jest o wiele lepsze" – wyjaśnił PAP prof. Kotrych.

Gliwiccy lekarze skutecznie wycięli nowotwór z organizmu 61-letniej kobiety z zachowaniem bezpiecznego marginesu i czystości onkologicznej, która jest kluczowa dla przeżycia pacjenta.

"Ta operacja zdecydowanie rozszerza możliwości leczenia pacjentów z przerzutami choroby nowotworowej do układu kostnego. Wiele osób traktuje sytuację pojawienia się takiego przerzutu jak wyrok i życiową tragedię. To nieprawda. Z takim stereotypem należy walczyć, postęp wiedzy umożliwia lepsze leczenie, a przerzuty wydają się być niedoceniane z punktu widzenia możliwości, które obecnie istnieją" - powiedział PAP ordynator oddziału ortopedii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach dr Andrzej Baryluk.

Jak dodał, lekarze chcą położyć nacisk na zabiegi rekonstrukcyjne, dzięki którym usuwają guza, ale jednocześnie przywracają funkcję kończyny. Sprzymierzeńcem specjalistów w walce z guzami przerzutowymi okazuje się być nowoczesna technologia.

"Chodzi o coraz lepsze implanty, które zapewniają chorym niemal normalne funkcjonowanie i szansę na aktywność oraz samodzielność. Naszym celem jest to, aby większa liczba takich pacjentów mogła znaleźć wsparcie w Gliwicach" – podsumował dr Baryluk.

Każdego roku specjalistyczną pomoc w ramach oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach otrzymuje ponad dwa tysiące osób. (PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gliwice
18.1°C
wschód słońca: 05:23
zachód słońca: 20:02
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gliwicach

kiedy
2024-05-08 17:30
miejsce
Kino Studyjne AMOK, Gliwice,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-11 21:00
miejsce
Klub Powstańcza, Gliwice, Rynek 24
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-17 19:00
miejsce
Klub Powstańcza, Gliwice, Rynek 24
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-17 19:00
miejsce
Centrum Kultury Studenckiej...
wstęp biletowany