reklama
kategoria: Biznes
18 maj 2023

Awaria oczyszczalni nie stwarza zagrożenia dla mieszkańców

Awaria centralnej oczyszczalni ścieków w Gliwicach nie stwarza obecnie żadnego zagrożenia dla mieszkańców - potwierdziły w czwartek służby wojewody śląskiego. Znacząco zmniejszyła się ilość ścieków wpuszczanych do Kłodnicy jedynie po mechanicznym oczyszczeniu. Awaria powinna być usunięta do południa.
REKLAMA

"Nie ma obecnie żadnego zagrożenia dla mieszkańców. Jednakże, do czasu usunięcia awarii, wydaliśmy rekomendacje powstrzymania się od łowienia i spożywania ryb z rzeki Kłodnicy, Odry, Kanału Gliwickiego i Kędzierzyńskiego - do całkowitego wyjaśnienia sytuacji" - powiedziała PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Ponadto samorząd Gliwic zapewnił w komunikacie opublikowanym w portalu społecznościowym, że "awaria oczyszczalni nie ma żadnego wpływu na jakość wody dostarczanej mieszkańcom". Zapewniono, że "wszystko wskazuje na to, że zgodnie z zapowiedziami normalna praca osadnika zostanie przywrócona około południa".

Już w środę wojewoda Jarosław Wieczorek zwołał w sprawie awarii w gliwickiej oczyszczalni narady sztabowe, których głównym tematem były działania podjęte dla usunięcia problemu oraz potencjalne skutki awarii dla środowiska. Przedstawiciele zarządzającego oczyszczalnią Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach zapewnili służby wojewody, że w czwartek awaria zostanie usunięta. Postępom prac naprawczych sprzyja poprawa pogody - ustanie opadów deszczu.

W naradach zwołanych przez wojewodę śląskiego uczestniczyli m.in. wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, a także przedstawiciele Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej - Wód Polskich w Gliwicach oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Do awarii doszło w środę. Z powodu niedrożności jednego z osadników, początkowo ok. 30 proc. ścieków trafiało do rzeki po jedynie mechanicznym oczyszczeniu. W czwartek rano - jak podała oczyszczalnia - było to ok. 20 proc., a ponadto przepływ ścieków był znacznie mniejszy niż wcześniej, kiedy na Śląsku obficie padał deszcz.

Aktualny przepływ przez oczyszczalnię wynosi 1370 m sześc. na godzinę - poinformował w czwartek rano PAP przedstawiciel oczyszczalni. W środę wieczorem było to jeszcze ok. 2950 m3/h, i tak znacznie mniej niż kilka godzin wcześniej. Przez całą noc trwały prace naprawcze.

"Osadnik został opróżniony ze ścieków i przystąpiono do odpompowywania osadu z dna i leja osadnika. Osad zalegający na dnie i w leju jest gęsty i zbity co wymaga ciągłego rozcieńczenia w celu jego wypompowania. Po wyczyszczeniu pracownicy zejdą do leja i przystąpimy do fizycznego udrożnienia rurociągu osadowego" - poinformowała oczyszczalnia.

Aktualnie do Kłodnicy trafia ok. 20 proc. ścieków oczyszczonych jedynie mechanicznie - ok. 270 m sześc. na godzinę, przy napływie 1370 m3/h. By zminimalizować zanieczyszczenia, ścieki wypuszczane do rzeki są stale ozonowane - służby Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zorganizowały i zainstalowały urządzenie ozonujące na komorze odpływu ścieków do Kłodnicy.

"Pracownicy wodociągów kontynuują prowadzone przez całą noc prace nad udrożnianiem rurociągu osadowego bezpośrednio w leju. Wszystko wskazuje na to, że zgodnie z zapowiedziami normalna praca osadnika zostanie przywrócona około południa" - czytamy w najnowszym komunikacie gliwickiego samorządu.

Jak podał w środę Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, dotąd służby środowiskowe nie stwierdziły śniętych ryb ani filmu na wodzie w pobliżu miejsca, gdzie ścieki trafiają do Kłodnicy. Próbki wody pobrane z wylotu, a także sprzed i zza niego, przekazano do analizy w Centralnym Laboratorium Badawczym Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska. Inspektorzy WIOŚ rozpoczęli w Gliwicach kontrolę interwencyjną. Awaria powoduje uciążliwości zapachowe.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jest spółką należącą do samorządu Gliwic. Firma jest operatorem centralnej oczyszczalni - obiektu wyposażonego w infrastrukturę technologiczną oczyszczania ścieków komunalnych. Technologia oparta jest na procesach mechanicznych i biologicznych, z możliwością chemicznego wspomagania.(PAP)

mab/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gliwice
2.2°C
wschód słońca: 07:17
zachód słońca: 15:49
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gliwicach

kiedy
2024-12-01 15:30
miejsce
Centrum Edukacyjno-Kongresowe...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 17:00
miejsce
Centrum Kultury Studenckiej...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 18:30
miejsce
Centrum Edukacyjno-Kongresowe...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 20:00
miejsce
Centrum Kultury Studenckiej...
wstęp biletowany