Powstała aplikacja, która pomoże młodym ludziom wybrać szkołę i przyszły zawód
Narzędzie powstało przy współpracy z ekspertami z dziedziny edukacji i doradztwa zawodowego. Jest skierowane zwłaszcza do uczniów klasy VII i VIII szkoły podstawowej i ma pomagać przy wyborze ścieżki edukacyjnej, która finalnie ma pomóc w wyborze zawodu - podał Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego.
„Aplikacja została oparta na Teorii Wielorakich Inteligencji dr Howarda Gardnera, która zakłada, iż każdy człowiek posiada 8 rodzajów inteligencji, rozwiniętych w różnym stopniu u każdego z badanych. Po wypełnieniu kwestionariusza aplikacja pozwala na zapoznanie się z najmocniejszymi cechami ucznia oraz odpowiednio dopasowanymi zawodami, w których mógłby się specjalizować” - dodali urzędnicy.
Wśród wymienionych przez Gardnera rodzajów inteligencji znalazły się np. matematyczno-logiczna, przyrodnicza, słuchowa (muzyczno-rytmiczna, artystyczna), interpersonalna (międzyludzka) czy intrapersonalna (wewnętrzna).
Darmowa aplikacja dostępna jest pod adresem 4professionals.slaskie.pl. Składa się z 80 twierdzeń z możliwością udzielania czterech rodzajów odpowiedzi, do których zastosowano skalę punktową. Po wypełnieniu ankiety uczeń otrzymuje wynik w postaci wykresu słupkowego wszystkich rodzajów inteligencji. Dzięki zastosowanemu algorytmowi dostaje też informację na temat najlepiej dopasowanych do niego obszarów zawodowych wraz z opisem wchodzących w ich skład zawodów oraz szkół.
Narzędzie zostało opracowane w ramach projektu „Śląskie. Dla Zawodowców” („Silesia. 4Professionals”) – międzynarodowego projektu na rzecz poprawy jakości kształcenia i szkolenia zawodowego w regionie. Projekt korzysta z dofinansowania o wartości 103,4 tys. euro z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG, 15 proc. kwoty dofinansowania pochodzi z budżetu państwa. Celem projektu jest wzmocnienie mechanizmów współpracy pomiędzy szkołami o profilu zawodowym i przedsiębiorcami w regionie oraz wypracowanie narzędzia wspierającego uczniów przy wyborze ścieżki zawodowej. Instytucją partnerską jest Vestfjar?astofa - islandzkie Biuro Rozwoju Regionalnego Fiordów Zachodnich, zajmujące się dostawą usług edukacyjnych i szkoleniowych.(PAP)
kon/ agz/