Stomatologia najbardziej popularnym kierunkiem na Uniwersytecie Medycznym
O pierwszych wynikach rekrutacji na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie poinformowała we wtorek koordynatorka biura rekrutacji Magdalena Fatyga-Ładoszek. Najwięcej chętnych na jedno miejsce odnotowano na kierunku lekarsko-dentystycznym, czyli popularnej stomatologii, na który ubiegało się 1,4 tys. osób na 100 dostępnych miejsc (14 kandydatów na jedno miejsce). Dalej uplasował się kierunek lekarski, gdzie o jeden indeks walczyło 8 osób (tj. 2888 kandydatów na 360 miejsc).
„Największym zaskoczeniem tegorocznej rekrutacji jest pielęgniarstwo pierwszego stopnia, gdzie o 200 miejsc ubiega się aż 837 kandydatów. Wielu chętnych mamy również na położnictwie: 322 osoby na 90 miejsc, za to łatwiej dostać się u nas na terapię zajęciową, na którą aplikowały 33 osoby na 30 miejsc” – podała koordynatorka.
Przyznała, że dużym zainteresowaniem cieszyła się w tym roku również fizjoterapia - 679 kandydatów na 90 miejsc. Biomedycyna zainteresowała 177 osób, które będą walczyć o 30 miejsc. Dietetykę wybrało 269 osób na 60 miejsc. Psychologia to 234 osoby na 30 miejsc. Ratownictwo medyczne zaś chce studiować 296 osób przy 60 dostępnych miejscach.
Historia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie sięga 1950 r. Wtedy dwa wydziały Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (medyczny i farmaceutyczny) zyskały autonomię. Początkowo zostały przekształcone w Akademię Lekarską, która po trzech miesiącach przyjęła nazwę Akademii Medycznej. W 2008 r. AM została przekształcona w UM w Lublinie. Obecnie uczelnia kształci około 7 tys. osób. Wśród tysiąca studentów anglojęzycznych są obywatele m.in. Stanów Zjednoczonych, Kanady, Indii, Tajwanu, Tajlandii.(PAP)
gab/ agt/