10 wrzesień 2023

Wody Polskie interweniują w sprawie śniętych ryb w Kanale Gliwickim

zdjęcie: Wody Polskie interweniują w sprawie śniętych ryb w Kanale Gliwickim / fot. PAP
fot. PAP
Trwa monitoring sytuacji w Kanale Gliwickim związany ze stwierdzeniem śniętych ryb. W niedzielę od wczesnych godzin porannych pracownicy obsługujący śluzy Kanału Gliwickiego podjęli z wody ok. 35 kg śniętych ryb - poinformowały Państwowe Gospodarstwo Wodne Wód Polskich.
REKLAMA

Pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wód Polskich oraz Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej prowadzą monitoring sytuacji w Kanale Gliwickim w związku z stwierdzeniem śniętych ryb w wodach II sekcji drogi wodnej.

W niedzielę od wczesnych godzin porannych do przedpołudnia pracownicy obsługujący śluzy Kanału Gliwickiego podjęli z wody ok. 35 kg śniętych ryb w II sekcji drogi wodnej oraz ok. 1 kg w IV sekcji. W ciągu czterech dni, w których przeprowadzana była inspekcja, wyciągnięto około 150 kg ryb.

PGW WP poinformowało również, że w pozostałych lokalizacjach Kanału Gliwickiego, w Kanale Kędzierzyńskim oraz w rzece Odrze na odcinku w zarządzie RZGW w Gliwicach nie występują śnięte ryby.

"O zaistniałej sytuacji w ramach wzajemnego ostrzegania i współpracy poinformowano wojewodów Śląskiego i Dolnośląskiego oraz WCZK i WIOŚ w sąsiednich województwach. Wojewoda opolski zalecił prowadzenie stałych, codziennych i rozszerzonych o występowanie ichtiotoksyn badań próbek wody na II sekcji Kanału Gliwickiego. W celu przeciwdziałania potencjalnemu rozprzestrzenianiu się złotej algi ujście Kanału Kędzierzyńskiego do Kanału Gliwickiego zostanie przegrodzone zaporą z biostabilizatorem" - poinformował na swoich social mediach wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

RZGW Gliwice, PSR, PSP i OSP oraz PZW zapewniły, że będą kontynuować stały i szczegółowy monitoring wód całego opolskiego odcinka Kanału Gliwickiego.

"Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach prowadzą wzmożone działania obserwacyjne, zarówno od strony wody w czasie rejsów kontrolnych, jak i od strony lądu" - zaznaczyło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wód Polskich w Gliwicach.(PAP)

Autorka: Julia Szymańska

jms/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gliwice
12.7°C
wschód słońca: 06:45
zachód słońca: 18:25
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gliwicach

kiedy
2023-10-05 19:00
miejsce
Centrum Kultury Studenckiej...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-07 12:00
miejsce
Dom Kultury Knurów-Szczygłowice,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-07 18:00
miejsce
Dom Kultury Knurów-Szczygłowice,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-08 18:00
miejsce
Centrum Kultury Victoria - Scena...
wstęp biletowany