reklama
kategoria: Inne
13 luty 2015

3 najważniejsze zasady bezpieczeństwa w przemyśle górniczym

zdjęcie: 3 najważniejsze zasady bezpieczeństwa w przemyśle górniczym / fot. flickr.com / Kris Duda / CC BY 2.0
fot. flickr.com / Kris Duda / CC BY 2.0
Górnictwo jest tą gałęzią przemysłu, w której kwestia bezpieczeństwa ma znaczenie kluczowe. Pracujący pod ziemią ludzie co dzień stykają się z potencjalnym zagrożeniem. Wykwalifikowana kadra, zastosowanie nowoczesnych urządzeń oraz przestrzeganie przepisów przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa.

Jednym z elementów decydujących o zapobieganiu zagrożeniom jest przygotowana do trudnych warunków kadra. Chodzi tu zarówno o pracowników eksploatujących złoża, jak i o kadrę odpowiedzialną za nadzór.

 

Wykwalifikowana kadra górnicza

Specyficzne warunki pracy w górnictwie podziemnym wymagają od kadry wiedzy na temat takich zagrożeń jak: tąpnięcia, zawały, wybuchy pyłu węglowego i gazu oraz pożary. Ponadto wykwalifikowana kadra powinna umiejętnie dobierać sprzęt ochrony indywidualnej oraz przygotować stanowisko pracy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Nieodzowna jest praktyczna wiedza na temat zasad udzielania pierwszej pomocy, co w sytuacji bezpośredniego zagrożenia może decydować o zdrowiu lub życiu pracowników (źródło: http://rop.sejm.gov.pl/1_0ld/opracowania/pdf/kadrygor.pdf).

O bezpieczeństwie decyduje również umiejętna obsługa maszyn i urządzeń. W związku z zagrożeniem wybuchem lub pożarem powinny one być wyposażone w odpowiednie systemy zabezpieczające.

 

Bezpieczne maszyny i urządzenia górnicze

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie sprzętu górniczego jest kolejnym elementem decydującym o przeciwdziałaniu zagrożeniom. W głównej mierze chodzi o zapobieganie wybuchom i pożarom. Przyczynia się do tego między innymi wykorzystanie układów iskrobezpiecznych w sygnalizacji szybowej, układzie sterowania załadunkiem i rozładunkiem, urządzeniach przyszybowych, kolejkach przetokowych czy zbiornikach retencyjnych. Iskrobezpieczeństwem urządzenia jest określony sposób jego budowy pozwalający na ograniczenie ilości magazynowanej i rozpraszanej energii elektrycznej. Zastosowane zabezpieczenia i okablowanie uniemożliwiają przedostanie się iskry poza układ do atmosfery oraz wywołanie zapłonu zagrażającego wybuchem.

Urządzenia iskrobezpieczne można sklasyfikować pod względem bezpieczeństwa na: „ia”, „ib”, „ic”. Najwyższa klasa, „ia”, pozwala na zastosowanie urządzenia w warunkach ekstremalnego zagrożenia wybuchem, natomiast klasa „ic” – w normalnych warunkach pracy. Istotnym elementem decydującym o bezpieczeństwie jest rygorystyczne przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Wiele ciekawych informacji o systemach zabezpieczeń można znaleźć również na stronach internetowych, np. na mdj.pl.

 

BHP w górnictwie

Zasady bezpieczeństwa w górnictwie reguluje między innymi Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 25 czerwca 2010 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w podziemnych zakładach górniczych (Dz. U. 2010, nr 126, poz. 855). Dokument ten reguluje przede wszystkim obowiązki przedsiębiorcy dotyczące analiz i badań niezbędnych do bezpiecznego prowadzenia ruchu zakładu górniczego. Jest tu również określona odpowiedzialność kadry kierowniczej w zakresie:

  • prawidłowej organizacji ruchu,
  • właściwego doboru sprzętu,
  • koordynacji prac wykonywanych przez poszczególne działy i służby specjalistyczne.

Pracownik przed podjęciem zatrudnienia na określonym stanowisku musi odbyć specjalistyczne szkolenie w zakresie:

  • zagrożeń,
  • sposobu ochrony,
  • metod bezpiecznego wykonywania pracy.

Zgodnie z danymi inspekcji pracy, przyczyną 60% wypadków w górnictwie były błędne decyzje człowieka, a 19% — niewłaściwa organizacja. Generalnie powodem wypadków były:

  • niedostateczne przeszkolenie,
  • działania rutynowe i pośpiech,
  • nieprzestrzeganie wytycznych i przepisów.

 

Dlatego w celu stworzenia bezpiecznych warunków pracy konieczna jest ocena ryzyka zawodowego oraz wprowadzenie efektywnego systemu zarządzania BHP, w który zaangażowani będą zarówno przedsiębiorca, jak i pracownicy.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Gliwice
-1.5°C
wschód słońca: 07:09
zachód słońca: 15:54
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gliwicach

kiedy
2024-11-23 17:00
miejsce
Centrum Edukacyjno-Kongresowe...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Dom Kultury Knurów-Szczygłowice,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
PreZero Arena Gliwice, Gliwice,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-24 15:00
miejsce
Kino Studyjne AMOK, Gliwice,...
wstęp biletowany