Komunikacja / Transport artykuł sponsorowany
16 wrzesień 2023

TO DZIĘKI NIM! Europejski Dzień MASZynisty KOLEJowego! Podziękowania od pasażerów POLREGIO

zdjęcie: TO DZIĘKI NIM! Europejski Dzień MASZynisty KOLEJowego! Podziękowania od pasażerów POLREGIO / fot. nadesłane / (c) POLREGIO materiały prasowe
fot. nadesłane / (c) POLREGIO materiały prasowe
16 września obchodzony jest Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego. To zawód, który w naszym kraju ma długą historię – niemal każdy w dzieciństwie zafascynowany był tą profesją. Dziś aż 85 proc. Polaków darzy maszynistów kolejowych w Polsce szacunkiem i niemal tyle samo – 86 proc. – uważa ten zawód za zawód zaufania publicznego – wynika z badań przeprowadzonych przez IR Center na zlecenie POLREGIO (1). 70 proc. Polaków chciałaby tego dnia podziękować maszynistom kolejowym przede wszystkim za bezpieczeństwo w podróży, bo kolej wciąż uznawana jest za najbezpieczniejszy środek transportu pasażerskiego.


Maszynista to osoba uprawniona do samodzielnego prowadzenia pojazdów kolejowych i pociągów na sieci kolejowej. Zawód maszynisty należy do grupy zawodów regulowanych – musi posiadać licencję i świadectwo maszynisty. Aby prowadzić pociąg, kandydat musi spełnić określone wymagania dotyczące wieku, wykształcenia, stanu zdrowia, w tym wymogów psychofizycznych oraz odbyć szkolenia i zdać egzaminy.

Cieszy nas bardzo wysoki poziom zaufania do zawodu maszynisty kolejowego. Kandydaci, ale też coraz częściej kandydatki na maszynistki kolejowe przyznają, że wykonywanie tego zawodu postrzegają jako służbę i misję a nie tylko pracę. Proces zdobywania kwalifikacji jest czasochłonny i wymaga dużej koncentracji kandydata czy kandydatki, ale uzyskanie licencji gwarantuje pracę, która darzona jest wysokim zaufaniem społecznym – mówi Adam Pawlik, Prezes Zarządu POLREGIO S.A.


Zawód maszynisty kolejowego zawsze wzbudzał ogólne zainteresowanie, ale przede wszystkim szacunek. Dziś wciąż jest zawodem zaufania – 85 proc. Polaków darzy maszynistów kolejowych w Polsce szacunkiem, a 77 proc. zaufaniem. 37 proc. badanych uważa zawód maszynisty kolejowego za służbę. Zdaniem Polaków to profesjonalizm i odpowiedzialność maszynisty kolejowego (62 proc.) ma największy wpływ na bezpieczeństwo podróżujących. Dzięki czemu koleje uznawane są przez 44 proc. Polaków jako najbezpieczniejszy środek transportu pasażerskiego.

Zawód z tradycją i przyszłością

Polacy uważają kolej za najbezpieczniejszy środek transportu, co przekłada się na dynamiczny rozwój siatki połączeń POLREGIO. Pasażerowie podróżują coraz szybciej i wygodniej. Aktualnie w POLREGIO pracuje 1682 maszynistów, którzy każdego dnia dowożą pasażerów do 1900 stacji docelowych. Kolejne 152 osoby jest zatrudnionych jako maszynista stażysta i przygotowuje się do podjęcia pracy. Zawód maszynisty kolejowego w Polsce ma 179 lat tradycji. W związku z rosnącym zainteresowaniem podróżami koleją rośnie zapotrzebowanie na tego typu pracowników w naszym kraju. Maszyniści prowadzą coraz nowocześniejszy tabor kolejowy, a centra szkoleniowe bardziej przypominają dziś centra szkoleniowe NASA niż ośrodki dla „kierowców pociągów”.

POLREGIO świętuje z pasażerami!

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego POLREGIO zapytała pasażerów za co chcieliby podziękować maszynistom kolejowym. Na tej podstawie stworzona została sonda video, którą można zobaczyć na kanałach społecznościowych POLREGIO.Dodatkowo 16 września startuje konkurs plastyczny dla dzieci „Jak widzisz zawód maszynisty kolejowego”, do którego prace zgłaszać można do 23 września. Konkurs dostępny jest na profilu Facebook POLREGIO.


POLREGIO S.A. to największy pasażerski przewoźnik w Polsce, z 27% udziałem w rynku. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża około 1700 pociągów zamawianych przez urzędy marszałkowskie, które zatrzymują się na ponad 1900 stacjach. W ciągu roku z usług POLREGIO korzysta blisko 90 mln pasażerów. Większościowym udziałowcem Spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (50% i jeden udział), a pozostałymi udziałowcami są samorządy wojewódzkie.

(1) „Kolejarz zawód zaufania publicznego”, badanie opinii publicznej zrealizowane przez instytut badawczy IRCenter na zlecenie POLREGIO, wrzesień 2023, CAWI, N=1000.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Gliwice
12.7°C
wschód słońca: 06:45
zachód słońca: 18:25
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gliwicach

kiedy
2023-10-05 19:00
miejsce
Centrum Kultury Studenckiej...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-07 12:00
miejsce
Dom Kultury Knurów-Szczygłowice,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-07 18:00
miejsce
Dom Kultury Knurów-Szczygłowice,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-08 18:00
miejsce
Centrum Kultury Victoria - Scena...
wstęp biletowany