reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
26 wrzesień 2024

Renowacji poddano XVIII-wieczne organy z kościoła w Starej Wsi

zdjęcie: Renowacji poddano XVIII-wieczne organy z kościoła w Starej Wsi / v20237662
v20237662
Renowacji poddano XVIII-wieczne organy z kościoła parafialnego Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi. To jeden z najstarszych instrumentów zachowanych w Kościele bielsko-żywieckim – zakomunikowały diecezjalne służby prasowe.
REKLAMA

Diecezjalny konserwator zabytków i sztuki sakralnej oraz proboszcz starowiejski ks. dr Szymon Tracz cytowany w komunikacie poinformował, że instrument w dolnej części nie był rozbierany od momentu powstania w XVIII wieku. Jak dodał, drewnojady mocno nadwerężyły strukturę wiatrownic i drewnianych piszczałek, a czas uszkodził też wymienione już później piszczałki cynowe.

„Już za kilka tygodni instrument po konserwacji zostanie na nowo złożony w odnowionej kilka lat temu rokokowej szafie organowej, by na kolejne wieki towarzyszyć śpiewanej w starowiejskim kościele chwale bożej” – zapowiedział ks. Tracz.

Duchowny poinformował zarazem, że datę powstania zabytkowych organów potwierdziła znaleziona wewnątrz wiatrownic XVIII-wieczna metryczka: „Ten organ robiony od Jakuba Stankiewicza mieszczanina y organmistrza zatorskiego za staraniem Jmci księdza Malcowskiego, plebana na ten czas starowiejskiego dnia 23 września roku 1787”.

Duchowny dodał, że wewnątrz instrumentu zachowała się także oryginalna kapsuła czasu w formie listu zapakowanego 2 sierpnia 1884 roku w kartkę wyrwaną z książki.

„Na dwustronicowej karcie papieru można przeczytać: +Za staraniem księdza proboszcza tutejszego Józefa Hamerlaka i Roberta Jankowskiego pana Starej Wsi Dolnej, jako też wójtów gmin tutejszych, mianowicie Stania i Nycz powstał ten organ w miesiącu lipcu przez niejakiego pana Przybylskiego podstrojony. Restauracyja tego organu kosztowała 100 zł. Organistą był wtenczas Józef Chromik rodem z Jawiszowic, a Józef Foc rodem z Wilamowic nauczycielem. Stara Wieś 10 lipca 1884 r.” – zacytował ks. Tracz.

Duchowny zwrócił zarazem uwagę na dopisek wykonany tą samą ręką: „Przybylski był rodowitym Polakiem tam skądś ode Lwowa, ale zamieszkały obecnie był w Bielsku”. Widoczny jest też podpis autora notatki - Józefa Chromika.

„Na drugiej stronie kartki ta sama ręka dopisała: +Jeśli kiedykolwiek będzie kto czytał tę kartkę, jak będzie ten organ znowu stroił, to niech napisze potem jak tutaj na tej ziemi jest+. Podpis: Józef. Następnie ołówkiem chemicznym dopisano: +Ten organ był restaurowany i przerobiony za staraniem ks. Józefa Żurawika przez organmistrza Teodora Treścińskiego z Kalwaryi Zebrzydowskiej roku 1926-go+” – zauważył ks. Tracz.

Diecezja przypomniała, że organy powstały jako dziewięciogłosowy pozytyw. Ustawiono je na niewielkim chórze muzycznym zawieszonym na zachodniej ścianie drewnianej nawy kościoła z 1522 roku. W 1926 roku przebudowano wnętrze wieży świątyni. Wówczas urządzono w niej obecny chór muzyczny, na którym usytuowano organy. Sam instrument rozbudowano, dodając dwa głosy oraz klawiaturę nożną. (PAP)

szf/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gliwice
5.2°C
wschód słońca: 06:58
zachód słońca: 16:01
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gliwicach

kiedy
2024-11-18 19:00
miejsce
Teatr Miejski w Gliwicach,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-19 19:00
miejsce
Centrum Kultury Victoria - Scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 17:00
miejsce
Centrum Edukacyjno-Kongresowe...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Dom Kultury Knurów-Szczygłowice,...
wstęp biletowany