13 styczeń 2023

Policja przejęła 13 kg narkotyków, materiały wybuchowe, broń i amunicję

zdjęcie: Policja przejęła 13 kg narkotyków, materiały wybuchowe, broń i amunicję / fot. PAP
fot. PAP
13 kg różnego rodzaju narkotyków o wartości pół miliona złotych, kilka sztuk broni palnej i kilkaset sztuk amunicji przejęli śląscy kryminalni i policjanci z CBŚP, którzy zatrzymali 28-latka. Podczas akcji jednocześnie wkroczyli do kilku miejsc w Bytomiu, Chorzowie i Rudzie Śląskiej.
REKLAMA

W jednym z mieszkań policjanci znaleźli także materiały wybuchowe z zapalnikiem, które po ewakuacji kilkudziesięciu mieszkańców zabezpieczyli kontrterroryści.

Jak zaznacza śląska policja, to pierwsza w tym roku tak spektakularna akcja śląskich kryminalnych i katowickiego CBŚP. Zatrzymanie poprzedziły żmudne ustalenia policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach, którzy pracowali nad tą sprawą od kilku miesięcy. „Gdy śledczy ustalili z jak dużym procederem mogą mieć do czynienia, podjęli współpracę z Prokuraturą Rejonową w Bytomiu i Zarządem w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji. Dopiero po zebraniu informacji m.in. o dokładnej lokalizacji wszystkich mieszkań i garaży, które w różnych miastach użytkował podejrzewany mężczyzna, policjanci przystąpili do zatrzymania 28-latka" - podała w piątek komenda wojewódzka w Katowicach.

O tej samej porze policjanci weszli do kilku miejsc na terenie Bytomia, Chorzowa i Rudy Śląskiej. W pierwszym z mieszkań, w Chorzowie, znaleźli 35 gramów marihuany i haszyszu, zabezpieczyli blisko 10 tys. zł w gotówce i zatrzymali 28-latka, który – jak podał zespół prasowy śląskiej policji - początkowo „nie wydawał się przejęty sytuacją”. „Jego nastrój zmienił się diametralnie, gdy zrozumiał, że śledczy wiedzą także o jego kryjówkach w innych miastach” – dodała policja.

W Bytomiu kryminalni weszli do mieszkania, które zatrzymany wynajmował. Wewnątrz znaleźli materiały wybuchowe i zapalnik. Na miejsce wezwano m.in. pirotechników z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach. W tym samym czasie policjanci ewakuowali z kamienic 50 mieszkańców, a w budynku odcięto dopływ gazu. Pirotechnicy zabezpieczyli materiały wybuchowe i przetransportowali je w bezpieczne miejsce. Dopiero wtedy śledczy przystąpili do dalszego przeszukania mieszkania, znajdując 400 w nim gramów kokainy i marihuany, urządzenie służące do badania czystości substancji chemicznych, trzy rewolwery i ponad 160 sztuk amunicji.

W kolejnej kryjówce 28-latka, w garażu w Rudzie Śląskiej policja znalazła aż 12 kilogramów marihuany, prawie pół kilograma kokainy, dwa pistolety i ponad 150 sztuk amunicji oraz przeszło 40 tys. zł w gotówce.

W sumie policjanci z KWP w Katowicach i katowickiego CBŚP przejęli ponad 12 kilogramów marihuany, prawie 700 gramów kokainy, amfetaminę i haszysz. Czarnorynkowa wartość narkotyków to ponad pół mln zł. Śledczy zabezpieczyli w sumie także pięć sztuk broni palnej, ponad 300 sztuk amunicji, przeszło 50 tys. zł, urządzenie służące do badania czystości substancji chemicznych, wagi do porcjowania narkotyków i telefony należące do zatrzymanego. W miejscach przeszukań pracowali także policyjni technicy z Bytomia i Rudy Śląskiej.

28-letni mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, skąd został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Bytomiu. Tam usłyszał zarzuty posiadania znacznej ilości narkotyków, materiałów wybuchowych, broni palnej i amunicji oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. Grozi mu do 10 lat więzienia. Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gliwice
-0.5°C
wschód słońca: 07:25
zachód słońca: 16:31
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gliwicach

kiedy
2023-01-28 19:00
miejsce
Pod Platanem, Kozłów, Marcina 35
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury i Sportu,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-06 19:00
miejsce
Teatr Miejski w Gliwicach,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 20:00
miejsce
Klub Powstańcza, Gliwice, Rynek 24
wstęp biletowany