Plotkowanie i loty w Kosmos - weekend w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
fot. nadesłane
Nasze teatralne "PLOTKI" rozchodzą się lotem błyskawicy. Sukces piątkowej premiery sprawił, że bilety na weekendowe spektakle znikają w oczach. Podobnie jest ze spektaklem dla młodszych widzów, "Niezwykły lot pilota Pirxa", według prozy Stanisława Lema, który gramy w tę sobotę, 19 października, na Małej Scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach.
REKLAMA
- PLOTKA Francis Veber reż. Cezary Iber
PREMIERA 11 października 19.00 (piątek) godz. 19.00;(Scena Duża, komedia obyczajowa)
Spektakl dla widzów od lat 16 / Bilety w cenie 34zł (normalny) / 29zł ulgowy
NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE: 18, 19, 20 października 2019
Plotka potrafi być niczym miecz obosieczny. Współczesny fake news wszechobecne narzędzie manipulacji i zniszczenia. Uknute w ukryciu, za naszymi plecami, zawsze wbrew prawdzie. Ale … Kiedy jesteśmy celem plotki wyrządzi nam wiele szkód, jednak sprytnie przez nas samych uszyta może pracować na naszą korzyść.
Antybohater. Ot zwykły księgowy - Pignon, ciamajda i życiowy nieudacznik, którego zostawiła żona, a syn nie chce mieć z nim nic wspólnego, a na domiar złego chcą go zwolnić z pracy. Ba, nawet samobójstwa nie potrafi popełnić. I nagle na ratunek przychodzi plotka…
Dzięki niej, z dnia na dzień, Pignon w oczach wszystkich urasta na postać niezwykłą. Jego dotychczas nudne i nieudane życie zamienia się w ciąg niezwykłych przygód, lub raczej kaskadę barwnych wpadek. Plotka, niczym czarodziejska różdżka zmienia nie tylko jego życie przydając mu kolorytu i nadając mu nowe sensy, ale też porusza serca innych. Ucząc tolerancji, akceptacji, szczerości i odwagi w walce o samych siebie. Ale i Pignon stając się kimś zupełnie innym odważnie wykracza poza dotychczasowe schematy i sięga po szczęście.
TWÓRCY:
Scenariusz: Francis Veber
Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska
Reżyseria i choreografia: Cezary Iber
Asystent reżysera: Dominika Majewska
Scenografia: Iza Banaszek
Kostiumy: Michalina Pawlak
Muzyka: Maciej Zakrzewski
Video: Michał Jankowski
OBSADA:
Pignon: Przemysław Chojęta (gościnnie)
Kopel (szef fabryki kauczuku): Krzysztof Prałat
Santini: Łukasz Kucharzewski
Panna Bertrand: Monika Radziwon
Ariane: Dominika Majewska
Christine (żona Pignona): Aleksandra Maj
Franck (syn Pignona): Dominik Olszański*/Patryk Sojka*
Belone (sąsiad): Błażej Wójcik
Agnes (żona Santiniego): Karolina Burek
Guillaume: Maciej Piasny
Mathieu: Mariusz Galilejczyk
CEZARY IBER
Cezary Iber, absolwent wydziału aktorskiego PWST we Wrocławiu i wydziału reżyserii Łódzkiej Filmówki. Uczestnik międzynarodowych warsztatów filmowych: EAVE Film Marketing Workshop w Luksemburgu, Passion to Market w Londynie, Łodzi i Paryżu. Debiutował w Teatrze Polskim we Wrocławiu spektaklem „Blanche i Marie” (2011) na podstawie tekstów Pera Olova Enquista. Inne jego realizacje to „Rosencrantz i Guildenstern nie żyją” (Teatr im. W. Horzycy w Toruniu, 2014), „Garnitur prezydenta” (Teatr Współczesny we Wrocławiu, 2016), „Pogorzelisko” (Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, 2016) oraz „Nabucco” w Operze Wrocławskiej. Wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu.
IZABELA BANASZEK
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, kierunek Scenografia. Projektowała scenografię m.in. do spektakli „Koniec” Teatru Układ Formalny w reż. Agnieszki Nasierowskiej, a także spektakli warsztatowych i etiud teatralnych produkcji AST w Krakowie Filii we Wrocławiu: „Świat i już!” w reż. Bartosza Kurowskiego, „Prorok Wixa” w reż. Agnieszki Błaszczak, „Żeby się nie bać” w reż. Doroty Bator oraz do dyplomu wydziału aktorskiego „Siksy” w reż. Cezarego Ibera.
Uczestniczka projektu Teatr na Faktach prowadzonego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego (kostiumy do spektaklu "TanzGala" w reż. Roberta Traczyka). Projektuje i wykonuje kostiumy kreacyjne, które były pokazywane na licznych wystawach w Polsce i za granicą, min. w Gdańsku, Katowicach, Libercu, Schloss Konigshain, Polish Young Design Prague Quadrennial 2019.
MICHALINA PAWLAK
Kostiumografka i rzeźbiarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Studiowała na wydziale Tkaniny i ubioru w pracowni projektowania kostiumu scenicznego dr. Izabeli Stronias (dyplom w 2018r). Wystawiała swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Obecnie studiuje na wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych w Łodzi.
MACIEJ ZAKRZEWSKI
Producent muzyczny, twórca muzyki teatralnej i filmowej. Z wykształcenia Kontrabasista. Od roku 2011, w którym debiutował muzyką do spektaklu "Blanche i Marie" (Teatr Polski we Wrocławiu), stworzył oprawę muzyczną do ponad trzydziestu spektakli, wydarzeń teatralnych, filmów oraz instalacji. Wśród nich warto wspomnieć: Dzieci z Bullerbyn, Teatr Polski we Wrocławiu (2013), Rosencrantz i Guildenstern nie żyją, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu (2014), Dogville, Teatr Syrena, Warszawa (2016), Reality Show(s), Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu (2019), Mistrz i Małgorzata, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (2019).
MICHAŁ JANKOWSKI
Absolwent Wydziału Operatorskiego łódzkiej „Filmówki” (specjalizacji animacja i efekty specjalne). Wykładowca ASP w Łodzi. Prowadzi zajęcia z montażu filmowego i fotografii. Realizuje projekcje video i multimedia dla największych scen teatralnych w Polsce i za granicą (m.in. Teatr Wielki - Opera Narodowa, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Wybrzeże, Teatr Muzyczny w Łodzi, Cameri Theatre of Tel Aviv, Festspielhaus Baden-Baden, Teatr Maryjski w Petersburgu). Pracuje z wybitnymi reżyserami starszego i młodego pokolenia (Paweł Miśkiewicz, Mariusz Treliński, Jan Englert, Antonina Grzegorzewska, Cezary Iber, Kuba Kowalski, Michał Kotański, Beniamin Maria Bukowski, Lilach Dekel-Avneri).
PRZECZYTAJ JESZCZE