Co jeść, żeby obniżyć poziom „złego” cholesterolu?
Mówi się, że cholesterol w nadmiarze jest niekorzystny dla człowieka. To jednak tylko połowiczna prawda, ponieważ warto pamiętać o tym, że cholesterol dzieli się na dwie postaci – to LDL, czyli cholesterol o niskiej gęstości nazywany też beta-lipoproteiną, który określany jest mianem „złego” cholesterolu, a także cholesterol HDL, czyli „dobry”, który ma przeciwstawne właściwości do „złego” i obniża jego negatywne skutki.
Gdy w organizmie znajduje się w nadmiarze cholesterol LDL, wtedy sprzyja on zatykaniu naczyń krwionośnych, powodując choroby serca, w tym miażdżycę. Dodatkowo przyspiesza rozwój cukrzycy oraz kamieni żółciowych. O tym, jaki poziom „złego” i „dobrego” cholesterolu człowiek ma w organizmie, decyduje w szczególności dieta. Sama dobrze skomponowana dieta jest w stanie spowodować obniżenie się poziomu cholesterolu LDL nawet o 15 procent!
Co sprzyja „złemu” cholesterolowi?
Najważniejszymi wrogami diety na zdrowe serce są produkty odzwierzęce, w tym tłuszcze i mięsa. Najlepiej ograniczyć spożywanie masła, tłustego mięsa, wędlin, produktów wysokoprzetworzonych i bogatych w tłuszcze trans, na przykład ciasteczek, słodkiego pieczywa, ciast. Także warto zrezygnować z tłustych produktów mlecznych oraz jajek i alkoholu.
Co jeść, aby obniżyć „zły” cholesterol?
Dieta sprzyjająca zdrowiu serca jest oparta głównie na produktach roślinnych, bogatych w błonnik oraz w wartościowe witaminy i minerały. Podwyższony cholesterol można zniwelować przez wprowadzenie do diety tłuszczów roślinnych wielonienasyconych, na przykład oleju lnianego, rzepakowego, oliwy z oliwek z tłoczenia na zimno. Można zakupić specjalne tłuszcze, na przykład margaryny bogate w sterole roślinne. Warto też włączyć do diety owoce i warzywa, chude produkty mleczne – półtłuste i chude białe sery, jogurty. Mięso, zwłaszcza czerwone, warto zastępować rybami, chudym indykiem lub kurczakiem. Gdy chodzi o alkohol, lepiej zrezygnować z piw, słodkich nalewek i wódek na rzecz wina.
Warto też zmienić sposób przyrządzania potraw – zamiast smażenia z dużą ilością tłuszczu lepiej wybrać gotowanie na parze, duszenie, grillowanie, pieczenie w folii w piekarniku.
Zatem odpowiednia dieta jest w stanie skutecznie obniżyć poziom cholesterolu. Jest dobra nie tylko dla osób z nadmiarem „złego” cholesterolu, ale również dla każdego, kto chciałby cieszyć się zdrowiem i witalnością na lata!