reklama
kategoria: Zdrowie
21 październik 2024

Zespół lekarzy opracował innowacyjną diagnostykę receptorową rozsianego raka piersi

zdjęcie: Zespół lekarzy opracował innowacyjną diagnostykę receptorową rozsianego raka piersi / v49756112
v49756112
Zespół lekarzy z gliwickiego Narodowego Instytutu Onkologii przeprowadził nieinwazyjne obrazowanie receptora HER2 przy pomocy radioznacznika PET u pacjentki z rozsianym rakiem piersi - poinformowała w poniedziałek placówka.
REKLAMA

Pilotażowe badanie pozwoliło na wcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych, które mogą być pominięte w standardowych badaniach.

Obrazowanie receptora HER2 lekarze zastosowali u 41-letniej pacjentki cierpiącej na rozsianego raka piersi, wykorzystując cząsteczkę affibody znakowaną izotopem Ga-68. Specjaliści, pod kierunkiem prof. Gabrieli Kramer-Marek, byli w stanie wykryć zmiany nowotworowe, które pozostały niewidoczne podczas standardowych badań z użyciem 18F-FDG.

Według placówki, wyniki wstępnej fazy pilotażowego badania klinicznego okazały się bardzo obiecujące. Zespół poprowadził badania nad możliwością przewidywania reakcji na leczenie pacjentek z rakiem piersi przy pomocy obrazowania immuno-PET. Kluczowym obiektem badań był receptor HER2, białko istotne dla rozwoju nowotworów piersi. Wysoki poziom HER2 jest związany z bardziej agresywnym charakterem nowotworów i ich gorszą odpowiedzią na terapię.

"Lekarze zalecają badanie każdego inwazyjnego raka piersi pod kątem HER2, ponieważ może to w znacznym stopniu wpłynąć na decyzje dotyczące dalszego leczenia. Badanie HER2 jest zazwyczaj przeprowadzane w laboratorium szpitalnym przy użyciu próbki tkanki pobranej z raka piersi podczas biopsji lub operacji. Wyniki są zazwyczaj dostępne w ciągu 1-3 tygodni, jednak inwazyjne biopsje guza, powszechnie wykonywane w celu oceny statusu HER2, mogą dawać niepełny obraz z powodu heterogeniczności ekspresji receptora, która może występować w różnych obszarach nowotworu" – tłumaczyła w informacji prasowej prof. Gabriela Kramer-Marek.

Jak zaznaczył szpital, istnieje kilka zatwierdzonych terapii celowanych na receptor HER2, takich jak herceptyna, jednak skuteczność tych leków zależy od statusu receptora w guzie. Klinicyści i naukowcy z Gliwic zastosowali radioznacznik PET do zobrazowania HER2 w całym organizmie pacjentki.

"Daje nam to możliwość wizualizacji poziomu ekspresji receptorów w całym guzie i w całym ciele pacjenta. Ponadto te badania obrazowe można powtarzać w celu monitorowania zmian ekspresji receptorów w trakcie leczenia" – wyjaśniła prof. Kramer-Marek.

Radioznacznik badany przez zespół z Gliwic opiera się na cząsteczce affibody – małym białku zaprojektowanym w taki sposób, aby z wysoką specyficznością i powinowactwem wiązało się z receptorem HER2. Stosując ten radioznacznik, receptor można wykryć już po godzinie od podania. Jest to znacznie szybsza metoda w porównaniu do tradycyjnych sposobów, które wymagają pobrania tkanki i kilku dni na analizę.

Dodatkowo radioznacznik nie zakłóca procesu wiązania leków ukierunkowanych na HER2, co umożliwia monitorowanie skuteczności leczenia w czasie rzeczywistym. W przypadku pacjentki z rozsianym rakiem piersi radioznacznik wykrył więcej zmian nowotworowych niż standardowy 18F-FDG, potwierdzając wysoki poziom HER2 w analizowanych miejscach.

"Dane zebrane z tych skanów PET pozwolą nam dostosować plany leczenia dla każdego pacjenta indywidualnie, w oparciu o aktualny stan jego receptorów HER2. Dzięki tej wiedzy chcemy projektować skuteczniejsze strategie medycyny spersonalizowanej, poprawiając tym samym wyniki leczenia" – podkreśliła prof. Kramer-Marek.

Dodała również, że celem lekarzy jest także uniknięcie podawania chorym terapii, które nie będą u nich skuteczne, a często wiążą się ze znaczną toksycznością. W ten sposób chcą zaoszczędzić im niepotrzebnych skutków ubocznych.

Firma Affibody AB dostarczyła cząsteczkę affibody, która została wykorzystana do nieinwazyjnego obrazowania HER2 z użyciem radioznacznika PET w badaniach prowadzonych przez Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gliwice
-0.7°C
wschód słońca: 07:30
zachód słońca: 16:23
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gliwicach

kiedy
2025-01-22 19:00
miejsce
Centrum Kultury Studenckiej...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 19:00
miejsce
Centrum Kultury Studenckiej...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-25 20:00
miejsce
Klub Powstańcza, Gliwice, Rynek 24
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-27 19:00
miejsce
Kino Studyjne AMOK, Gliwice,...
wstęp biletowany